۱۳۸۸ اسفند ۲۴, دوشنبه

تیری زنگ‌زده و اقدامی نافرجام


باران رژیم جمهوری اسلامی مدتی پیش اعلام نمود که عبدالمالک ریگی، رهبر جنبش مردم بلوچستان را بازداشت کرده، اما با اعلام نحوه بازداشت ایشان، از چند سو، از جمله وزارت امور خارجه‌ی قرقیزستان، کشور امارات متحده عربی و اداره جاسوسی پاکستان به روشهای گوناگون مورد انتقاد قرار گرفت و با تکذیبیه‌های کتبی و شفاهی روبرو شد و در این مانور نیز به جز آبروریزی برداشتی نداشت.

آقای ریگی با هر نیرنگ و فریبی بازداشت شده باشد، چه به موجب همکاری پشت پرده‌ی اداره‌ی جاسوسی پاکستان با رژیم توقیف شده و چه در دام مذاکرات کاذب افتاده شده باشد، به هر حال با روش اعلام‌شده‌ی رژیم بازداشت نشده است. جمهوری اسلامی صحنه‌ی نمایش را طوری طراحی کرده بود تا با یک تیر زنگ‌زده، چند هدف را از لحاظ تبلیغاتی در تیررس قرار دهد و اعلام کرد که عبدالمالک ریگی در هواپیمایی بوده که از امارات به مقصد قرقیزستان در حرکت بوده است و جنگنده‌های رژیم در حالی که هواپیمای مزبور بر آسمان ایران پرواز می‌کرده، آن را ناچار به فرود کرده‌اند که منجر به دستگیری ریگی و همراهش شده است.

دلایل زیادی برای اثبات ساختگی‌بودن نمایش رژیم وجود دارد، همین بس که هفته گذشته، وزارت خارجه قرقیزستان اعلام کرد نه هواپیمایش در آسمان ایران مجبور به فرود شده و نه هیچ شخصی در هواپیماهای آن کشور بازداشت شده‌اند که بعداً مشخص شد وزارت خارجه جمهوری اسلامی به طور رسمی از قرقیزستان عذرخواهی کرده و تلاش داشته است قضیه را بی‌سروصدا پایان دهد.

از دگرسو، خود "جنبش مقاومت مردمی ایران" که عبدالمالک ریگی رهبری‌اش را عهده‌دار بود، صحنه‌سازی رژیم را تکذیب و در مقابل سناریوی دیگری را مطرح کرد که به نظر می‌رسد واقعی‌تر باشد.همچنانکه گفته شد، جمهوری اسلامی با این صحنه‌سازی در پی نیل به چند هدف اصلی بود و در صورت ناکام ماندن آن، تنها از یک لحاظ ضرر می‌کرد و آنهم آبروریزی بود که برای جمهوری اسلامی که کارنامه‌ای 30 ساله از دروغگویی و آبروریزی دارد و در این زمینه رکورددار محسوب می‌شود، چیزی نبود.

اولین هدف رژیم وانمودکردن این بود که جنبش رهایی‌طلبانه‌ی مردم بلوچستان، نه جنبش مردمی، بلکه وابسته به بیگانگان است. دومین هدف رژیم این بود که نمی‌خواست با دستگیری ریگی این پیام را به برخی از جریانات اپوزیسیون برساند که دامی به اسم دام مذاکره را برایشان گسترده‌اند، زیرا بنابر بعضی اخبار به نظر می‌رسد جمهوری اسلامی هر زمان از یک جبهه نیرومند با چالش سرنگونی روبرو می‌شود، تلاش دارد به برخی از جریانات مخالف پیام مذاکره بفرستد تا از اتحاد مخالفان که عامل اصلی سقوط رژیم خواهد بود، جلوگیری به عمل آورد.

سومین هدف رژیم، ارسال این پیام بود که سران رژیم در هر مکانی که باشند، زیر نظر دستگاههای جاسوسی رژیم قرار دارند. چهارمین هدف، تلاشی نافرجام بود در راستای شکستن مقبولیت و اتوریته‌ی ریگی در میان مردم بلوچستان و الی آخر. اما آیا با افشای این واقعیت که آنچه رژیم و موسسات جاسوسی و سرکوبگرش می‌گویند، به جز یک صحنه‌سازی ناواقعی چیز دیگری نیست، رژیم موفق به رسیدن به اهدافش شد؟ پاسخ واضح است.


منبع:‌روزنامه "کوردستان"، شماره 528
ارسال شده توسط خبرگزاری بلوچ نیوز

هیچ نظری موجود نیست: