۱۳۸۸ اسفند ۱۷, دوشنبه

سخنگوی جندالله پرده از موامره پنهانی دستگیری ریگی برداشت


سخنگوی جند الله به روزنامه "الشرق الأوسط "گفت :ریگی در قندها دستگیر شد .یک عمیل موساد را دستگیر کرده ایم که به تمامی جزئیات قضیه اعتراف نموده است.

سنی نیوز :کمال نارویی سخنگوی گروه جند الله در تماس با روزنامه فرا منطقه ای "الشرق الأوسط "گفت که :این جنبش چند سال است که مبارزه خود را با نظام حاکم بر ایران در راستای باز پس گیری حقوق از دست رفته مردم مظلوم ایران واهل سنت و ملت بلوچ آغاز نموده است.وی گفت بزودی خبرهای بسیار مهمی را در مورد اعترافات مزدور و عمیل افغانی که برای موساد (سازمان اطلاعاتی اسرائیل) کارمی کرد ,نشر خواهیم نمود که پرده از بسیاری از حقائق پنهان بر خواهد داشت و دست داشتن این سازمان در دستگیری رهبر جند الله را روشن خواهد ساخت.

آقای نارویی در تماس تلفنی با "الشرق الأوسط " تأکید کرد که رهبر مقاومت مردمی ایران عبد المالک ریگی در منزل یکی از دوستانش در شهر قندهار افغانستان دستگیر شد و سناریوی دستگیری وی که دولت ایران آنرا مطرح نموده ساختگی و مردم فریبانه است .

سخنگوی رسمی جند الله در ادامه به ذکر حقیقت ما جرای دستگیری ریگی پرداخت وتصریح کرد که رهبر جند الله بدست نیروهای امریکایی در افغانستان دستگیر شده است که "موساد"نقش بسیار مهمی را در دستگیری وی ایفا نموده است.

وی بیان داشت که بعلت شرایط نا مساعد امنیتی ریگی ناچارا بعد از عملیات شهر سرباز ,از مرزهای ایران خارج شد.

نارویی در ادامه گفت که رهبر جند الله بنا دعوت یکی از بزرگان قوم بلوچ در کشور افغانستان که او را می شناسیم ,به افغانستان رفت و 3 روز را در منزل ایشان در قندهار سپری نمود .

نارویی ادامه داد :بنده شخصا باوی تماس تلفنی داشتم و ایشان تاکید کرد که بعد از یک یا 2روز دیگر تا اینکه وضعیت تا اندازه ای آرام شود , از طریق کوهستان به ما ملحق خواهد شد .و این تماسها ادامه داشت تا اینکه 3 روز قبل از اعلام خبر دستگیری وی توسط ایران تماسهای ما قطع شد.

سخنگوی جند الله که از مکانی نا معلوم در بین مرزهای مشترک ایران ,افغانستان و پاکستان با ما (الشرق الأوسط)تماس تلفنی داشت ادامه داد :ریگی شبانه در شهر قندهار و با همکاری مشترک نیروهای افغانی و امریکایی دستگیر شد.

وی تاکید کرد که جند الله فردی افغانی که با "موساد"همکاری داشت را دستگیر کرده واین شخص به تمامی جزئیات قضیه اعتراف نموده و بزودی اعترافات وی را پخش خواهیم کرد.

وی با مضحک خواندن سناریوی ساختگی ایران در این زمینه گفت :چگونه می گویند که وی برای دیدار با مسئولین امریکایی راهی قرقیزستان بود در حالیکه یکی از بزرگترین پایگاههای نظامی امریکا در افغانستان می باشد ، و چرا برای دیدار با آنها به آنجا سفرکند در حالیکه آنها در پاکستان و افغانستان همیشه حضور دارند ؟!

او با طرح این پرسش که آیا قرقیزستان نزدیکتر است یا دبی گفت :چه چیزی باعث می شود که وی راه خود را طولانی کند با وجود اینکه میداند هواپیما از مرزهای هوایی ایران عبور خواهد کرد و هر لحظه این احتمال وجود دارد که هواپیما دزدیده و یا توقیف شود ؟! بنابر این نتیجه می گیریم که آنها در این باره دروغ می گویند .

نارویی گفت :پاکستان در این قضیه نقش اصلی را بازی نکرد بلکه او تنها به دادن اطلاعات امنیتی از جنبش و افراد آن و تحرکات آنها در مرزهای مشترک خود اکتفا نمود .

سخنگوی جنبش مقاومت مردمی ایران ، در مورد اعترافاتی که تلویزیون حکومتی ایران از ریگی رهبر این گروه پخش نمود گفت :این اعترافات در نتیجه تهدید وی به تجاوز جنسی صورت گرفته و هرگز اینگونه اعترافات نشاط و فعالیتهای ما را تحت الشعاع قرار نخواهد داد . او گفت : هنگامیکه حرمت و شخصیت انسان اسیر مورد تجاوز قرار گرفته و او توهین و تحقیر شود ، مسلما هر کاری که آنها بخواهند انجام خواهد داد.

کمال نارویی در جواب دروغ پراکنی ایران نسبت به جنبش جندالله و اتهام همکاری آن با سازمانهای اطلاعاتی عربی ، بین المللی و بیگانه گفت :هیچ قدرت خارجی و بیگانه ای از جنبش حمایت و پشتیبانی نمی کند و ما هیچگونه کمکی را از هیچ حکومتی دریافت نکرده ایم ، در این راستا ایران سعی دارد با تحریف نمودن حقائق اذهان عمومی را منحرف سازد . وی گفت در ایران هر کس از حق خود دفاع کند و خواهان عدالت باشد او را به وابستگی به بیگانگان متهم می کنند.

سخنگوی جندالله در رابطه با آن دسته از اهل سنت که از جنبش حمایت نکرده و یا اینکه از امیر جنبش عبدالمالک ریگی به خوبی یاد نمی کنند گفت :آنها در جو رعب و وحشت ایران قادر به مطالبه حقوق اولیه خود نیستند و هر لحظه به زندان ، اعدام و شکنجه تهدید می شوند ، پس چگونه انتظار داشته باشیم صریحا از جنبش حمایت کنند ؟!

وی در این راستا گفت : ابراهیم حمیدی قاضی دادگستری حکومت ایران در بلوچستان با صراحت در کانالهای رسمی تلویزیون ایران اعلام کرده است که :هر کس به هر نحوی ، چه با قلم ، چه با زبان و یا هر وسیله ای دیگر از این جنبش دفاع کند به اعدام محکوم خواهد شد.

سخنگوی جندالله با اشاره به اینکه حکومت ایران مانع از دسترسی خبرگزاریها و خبرنگاران رسانه های بین المللی به مناطق سنی نشین می شود گفت :چندی پیش نیروهای امنیتی یک روزنامه نگار فرانسوی که از این مناطق دیدن کرده بود را بازداشت کردند.

آقای نارویی درباره خواسته های جنبش از حکومت گفت : ما بعنوان یک جنبش سنی و بلوچ خواهان رفع ظلم و احقاق حق تمامی اقوام ایرانی در سایه یک حکومت فدرال هستیم.حکومتهایی محلی (امارتی یا ایالتی)در مناطق بلوچستان ، کردستان و عربستان (خوزستان،بخش اعظم هرمزگان و بوشهر) . ما معتقدیم در اینصورت هست که تمامی قومیات ، نژادها و اقلیتهای ساکن ایران به حقوق از دست رفته خود خواهند رسید.

وی در ادامه خواهان حمایت مسلمانان جهان از جندالله و اهل سنت ایران و ملت بلوچ که از ظلمها و تبعیضهای حکومت ایران به شدت رنج می برند شد .

او گفت :دستگیری ریگی هرگز از حجم عملیات جنبش نخواهد کاست بلکه ما در پی دستگیری وی اجراءات امنی فوق العاده ای را به اجرا گذاشته ایم .

کمال نارویی ادامه داد :یکی از اصول بنیادی جنبش این است که هر عضوی از آن اگر دستگیر شود هیچ تاثیری بر آن نخواهد داشت .بله درست است که امروز امیر جنبش دستگیر شده و دربند است اما او از همه اطلاعات مربوط به جنبش باخبر نبود ، این تاکتیک را ما برای کاهش تاثیرات دستگیریهای ناگاهانه در نظر گرفته ایم .

وی در ادامه پرده از تلاشهای مسئولین حکومتی ایران برای گفتگو و مذاکره با جنبش برداشت و گفت :آخرین بار دوهفته قبل از دستگیری ریگی دیداری بین چند مسئول حکومتی رژیم ایران و رهبران بلندپایه جنبش صورت گرفت که بعلت عدم پایبندی و وفای آنها به شروط پیشنهادی ، این دیدارها را به تاخیر انداختیم.

وی در ادامه گفت :ما خواهان جنگ نیستیم و هدف اصلی ما هرگز جنگیدن نیست ، ما خواهان رفع ظلم و رسیدگی به حقوق و نیازهای مردم ، اهل سنت و ملت بلوچ هستیم و اگر این مساله با گفتگو و مذاکره قابل حل باشد بسیار خوب اما در غیر اینصورت ما ناچار به ادامه راه مبارزه مسلحانه خود هستیم.

از سوی دیگر سخنگوی جندالله وجود هرگونه ارتباط بین این جنبش و القاعده را رد کرد و با اشاره به اینکه بین ما و القاعده اختلافهای زیادی در اهداف و وسیله ها وجود دارد گفت :ما جنبشی اسلامی و معتدل هستیم که برای تحقق آزادی اهل سنت و بلوچستان ایران مبارزه می کنیم در حالیکه آنها اهدافی فراتر از این و جهانی دارند.

نارویی در جواب این سئوال که ، آیا تعیین جانشین برای ریگی به معنای پایان یافتن نقش وی در جنبش می باشد گفت : خیر ... اما وی هم اکنون اسیر دست دشمن است و دیگر قدرت اجرایی نخواهد داشت به همین سبب برای وی جانشین تعیین کرده ایم ، پس او هنوز امیر است زیرا او اکنون تنها رهبر جنبش نیست بلکه رهبر انقلاب و انتفاضه مردم بلوچستان است.

سخنگوی جندالله با اشاره به اینکه امیر جدید جنبش جوانی سی ساله است تصریح کرد که بدلیل مسائل امنیتی از نشر عکس وی خود داری نموده ایم.

۳ نظر:

Baluch گفت...

سلام
خبرخوشحال كننده اي در سطح شهر بيجيده و همه ميكن اميرعبدالمالك عزيز موفق به فرار شده الان يكي از بجه ها كفت صداي امريكاهم اين خبرو اعلام كرده ايا اين خبر واقعيت داره ؟
اميدوارم كه حقيقت داشته باشه بيصبرانه منتظر تاييد اين خبر هستيم
خدايارو مددكارتان

ناشناس گفت...

Baaz vashent hech kase ye aksa madaet.Droood be sarmachaaraane Balochistaaan.

ناشناس گفت...

بنام خدا
عدم تصویر برداری و عکس برداری از مبارزان بلوچ خواست فعلی ملت بلوچ می باشد . لذا تقاضامندم تصویر مبارزان بلوچ را بعد از به شهادت رسیدن در اختیار عموم گذاشته تا وقایع تاریخی و مبارزاتیشان در تاریخ ثبت شود لذا تا زمانی که مبارزان زنده و باقی هستند هرگز تصاویر و عکسهایشان را در اختیار هیچ کس و گروهی قرار ندید .
متشکرم محمد از پهره